דקופאז' - הדבקה נייר ובד על רהיטים

קצת תמונות של דקופאצ' מאוספי הפינטרס שלי 
פינטרס
החלטתי לחדש את הפוסט על הדקופאז' כי הפוסט הקודם  והפוסט הזה הם מאוד בסיסיים ולא מעודכנים, אך ההדרכות שם עדיין רלוונטיות, היות ואלו בין הפוסטים החביבים עליכם,  הם ראויים לעדכון ותוספות מודרניות מהשנים האחרונות.(מי שלא מכיר את הטכניקה הבסיסית של המפיות, בהחלט כדאי שיכנס וילמד )
אז מהו דקופאז' ??? אומנות הדקופאז' היא אמנות מגזרות הנייר, אמנות עתיקה מאוד,
הגדרה המדויקת  יותר מתוך הויקיפדיה
''דקופּאז'' (בצרפתית: Découpage, פירושה לחתוך או לגזור) היא אמנות קישוט אובייקטים על ידי הדבקה של  מגזרות נייר  ומפיות . בדרך כלל היא משמשת עבור קישוט קופסה קטנה או פריט ריהוט המכוסה בדפי מגזין או נייר המיוצר במיוחד עבור מטרה זו. כל שכבה משויפת  ונאטמת על ידי לכה, לרוב על ידי מספר רב של שכבות, עד שהמפית נראית כאילו היא חלק מהעץ או מהמוצר הראשוני ומאבדת את המראה של אלמנט שהדביקו מאוחר יותר.
בטכניקה המסורתית השתמשו ב 30-40 שכבות של לכה ששויפה בין שכבה לשכבה עד שהתקבל גימור מבריק.'' אז אנחנו לא נגזים ובטח ולא נעשה שיוף ולכה של 30 שכבות, כי החומרים המודרניים מאפשרים לנו זאת. אבל 2-3 שכבות של שיוף קל (כזה שמוריד את השבבים או את הברקת הלכה, אבל לא מזיק לנייר) ולכה עם זמן יבוש של שעה, שעתיים בניהם, ממש לא יזיקו ! 
זכרו !!! נייר עשוי מעץ וצריך להתמזג בצורה מושלמת ללא בועות אוויר .
decoupach- דקופאצ' אותה הטכניקה רק בשמו האנגלי וסגנון טלאים . 
לוקחים ניירות בדוגמאות וצבעים שונים, קורעים לחתיכות ומדביקים עם דבק דקופאז' . במידה ולא מדביקים על הקנטים, יש לצבוע אותם לפני ההדבקה.  למרוח את כל החלק העליון של הנייר או הבד בצורה שווה (זה גם משאיר אותם צמודים היטב למשטח וגם שומר על העבודה לאורך שנים). וכשהדבק מתייבש יש לשייף את השכבה העליונה בעדינות רבה רק כדי להחליק אותה ואת עודפי הנייר שבולטים מהרהיט לשייף ולהסיר עם קובייה עטופה בנייר שיוף, זה יוצר קצוות וגימורים מושלמים, לבסוף למרוח עוד שכבת מוד פודג' אחת (זה אף פעם לא מזיק) . טכניקת ההדבקה הזאת תופסת גם לגבי הדבקת גליון שלם.
היום יש ניירות מדוגמים לדקופאז', אבל ממש אין צורך לקנות! תוכלו להשתמש באוסף הניירות שלכם, ניירות עטיפה, עיתונים, ספרים ישנים, חוברות קומיקס, נייר טפט ועוד.
                                     זה סרט שמדגים את הטכניקה בצורה טובה ומובנת    

                                את אותו הדבר בדיוק אפשר לעשות עם בדים !
                                 
הטכניקות האלה  נותנות טאץ', אופי וייחוד. בבלוג של לולאות השראה ויצירה תוכלו למצוא הדרכה יפיפייה לציפוי ספסל עם ניירות דקופאצ' ביבוא אישי. 
 כך גם בבלוג a little bolt of life 

דקופאז' וינטאג' משופשף
מדביקים על העץ נייר קראפט או מפיות, טפט, עיתונים או כל נייר שמתאים לכם, אחרי הייבוש משייפים היטב עם מכונת שיוף ומורחים לכה (או שלא). כמו בכל הדברים, אפשר להשתמש במוד פודג' שחוסכת קניית לכה, אבל אפשר להשתמש בדבק פלסטי מהול בקצת מים. הדרכות טובות אפשר למצוא באתרים האלה :
     דקופאז' נייר משופשף                                                                                        
עוד הדרכה לחידוש רהיט שאהבתי,  בכתבה הנקראת ''טאץ' ווד''  בהדגמת רחלי גזית מתוך המגזין העיצוב xnet  .... מדהימה לגמרי, לא ???                                                                        

ההדרכה שהכי אהבתי, היא זאת של ז'אן מהבלוג nostalgie cat השולחן המדהים שלה שזכה לכבוד ויקר עם ביצוע מושלם והרבה יצירתיות . העיקרון כאן הוא הדבקת מפיות שלמות שהמפגש בניהן מושלם ועליהן שכבה נוספת של גזרי ציפורים ופרחים.                       


 דקופאז'  בד
לא כדאי לעבוד עם דבק פלסטי, הוא משאיר הרבה כתמים, גושים מתפוררים ומצהיב, לכן אני לא אוהבת אותו בשילוב עם בד.
לבד אנחנו זקוקים לדבק מיוחד לבדים, אני אוהבת את דבק המוד פודג' לבדים, שהוא מושלם לעבודה עם בד (את המדריך השלם לדבקי מוד פודג' תוכלו למצוא במגזין בניין ודיור ).

 מוד פודג' לבדים

הסבר להדבקה בסיסית של בד על עץ עם דבק מוד פודג' בסרטון הבא .

הדבקת יוטה או שקי קפה מודפסים, תוכלו למצוא בבלוג  stow and tellu  הדרכה מקסימה שגם אני חייבת לנסות אותה.
זוכרים את ההדרכה  לשולחן בהדבקת בד שנמצאת כאן  ? חובה להיכנס ולראות כי הוא מדהים !
בעת הדבקת הבד יש להקפיד על כמה כללים חשובים, א. להחליק ולהדק את הבד היטב שלא יישארו כיסי אוויר, אפשר לעשות זאת עם כרטיס אשראי ישן או גלגלת ברייר , ב. לא למשוך את הבד כדי שלא יתעוות. ג. יש למרוח דבק על כל החלק החיצוני של הבד, למניעת כתמים ולחיזוקו. כשיודעים לעבוד עם הבד, הרהיטים הם יפיפים ! תראו כאן בבלוג  Thrift diving למשל, ניצול נפלא של הבד, והתוצאה, שידות יפיפיות !
                           
                            הנה הוא סרטון ההדרכה                                     
כאן בבלוג  on my creative side תוכלו ללמוד איך להפוך שידה מכוערת לשידת מזוודות מפוארת! בעיני זה מדליק (אולי מצעים אחרים ? )


הדבקת בד על קרטון נעשית באותו אופן, כך יכול הקרטון להישמר לאורך זמן. 
הדרכה מהבלוג houseful of handmade 
הדבקת טפט על רהיטים
אני אוהבת את הסרטון הזה המדריך להדבקת טפטים על שידה, כי השילוב של הטפטים כל כך מרשים וצורת ההדבקה מושלמת ,שהייתי מוכנה לשמוע את כל הפטפוטים בסרטון כדי לראות את התוצאה הנהדרת
                                            ( זה אדום לא כתום כמו שנראה).             

הדבקת פוסטר או תמונת מגזינים עבה על רהיט כמו כיסא 
לצבוע את שולי הכיסא בצבע אקרילי (אלה שנשארים ללא נייר) לצייר את הגזרה ולחתוך את התמונה בגודל הרצוי למרוח דבק על הכיסא (אפשר פלסטיק מהול במים ביחס כמותי של 2 דבק 1 מים), לטבול את הפוסטר בתוך מים שיתרכך, להדביק הכיסא, ולעבור עם גלגלת להחלקה, עד להוצאת כל כיסי האוויר, לבסוף למרוח לכה או דבק מוד פודג' צהוב (מאט) שהוא גם סילר וגם לכה .   

 שילוב של טקסטורה וצבע 
 הטרנד של 2016, רהיטים של ביתילי, רהיטים מודפסים בהדפסה ישירה, במדפסות מסוג UV-FLATBED 
אבל ברור שאפשר לעשות זאת עם נייר או מדבקות טפט. 


אפשר לשדרג  ולשנות כל מגירה, ארגז או מדפים ע''י הדבקת נייר יפה על גב המוצר

אנחנו לקחנו שולחן ישן, בן 50-60 שהפלטה העליונה שלו הייתה גמורה, שייפנו היטב את מה שהיה פעם פורמייקה, קרענו גזרי עיתונים, טבלנו בתוך דבק מדולל (ביחס של 2 כמויות דבק פלסטי 1 כמות מים) הורדנו עודפי נוזלים והדבקנו על השולחן, אחרי יבוש של כמה ימים שייפנו אותו היטב.  לבסוף יש למרוח לכה צבעונית ושקופה לעץ (של ורנית).

עוד רעיונות והשראה לדקופאז' מתמונות, חוברות, עיתונים, ספרים ישנים ועוד לכל היצירתיים שבנינו !
                                                                    
  דקופאז' מספרי וינטג'                                                              

3 תגובות:

תגובתכם חשובה לי, תודה רבה !