יום שבת, 19 בנובמבר 2016

דאס - DAS

אתם יודעים מה ? אני ממש אוהבת את החומר שנקרא דאס !  הוא לא תחליף לקרמיקה! הקרמיקה כבודה במקומה מונח כחומר לקדרות ופיסול אבל הדאס הוא חומר בפני עצמו, מעולה לקישוטי קיר, שלטים וקישוטים בכלל.
את הדאס הייתי מתארת  יותר כפלסטלינה שמתייבשת באוויר ולא כחומר קרמי, הוא חומר סינטטי לחלוטין ונוח לעבודה עם מערוך, קישוטי קיר, פרחים, פיסול של חפצים קטנים, לא הייתי משתמשת בו בשום אופן ככלי הגשת אוכל, מאפרה או חפצים שמישים ליום יום שצריכים להיות עמידים במים זורמים, אש ופגעי מזג אויר, כך הוא מחזיק שנים רבות.
התחלנו ליצור עם דאס בחדר יצירה לפני כשנה, עבור חנות ה''בּוֹידֶעם'' שלנו (שעליה סיפרת כבר בפוסט קודם )ומאז אני צוברת ידע לגביו . 
תחילה יצרנו דמויות לפי הדרכות שלא ממש הסבירו את עניין חשיבות העובי בצורה מקצועית,  אבל עם הניסיון שצברתי הבנתי שבגדלים שאנחנו עובדים עליהם, עובי הדאס צריך להיות בסביבות ה 1 ס''מ , אם לא, הוא מתעגל ומתעוות בייבוש, שביר יותר ופחות מרשים . 
התחלנו עם כפתורים נחמדים, מצופים במפיות וצרפנו אותם לאריזות מתנות החג. 
המשכנו עם ינשופים, בבושקות, ירח וכוכבים כמוביילים לחדרי ילדים 
ועננים 
אז איך עושים ומה צריך :
חבילת דאס 
מערוך 
2 לייסטים של עץ בעובי של כ 1 ס''מ 
סמרטוט לח להחלקה 
סכין דקה לאומנות
צבעים, שאריות בדים, מפיות, ניירות צבעוניים וכל מה שבא לכן להדביק על הדאס
כמובן דבקים לחומרים הנ''ל (מפיות, פלסטיק וכו')
לכה מתאימה לחומרים שעל הדאס (בדרך כלל אקרילית)

הדאס שמגיע בחבילות, לא צריך להיות קשה , הוא צריך להיות יציב ולחיץ. אם הוא קשה, הוא ישן ועבר זמנו. לכן כשאתם בוחרים בחנות חבילה, תנו לה לחיצה קלה ושימו לב שהיא לחיצה. 
השתמשו בחומר בכמות הרצויה כל פעם ואת השאר עטפו היטב בנייר הכסף ובניילון. כדאי לגמור את החבילה סמוך למועד פתיחתה, כי היא לא מחזיקה לאורך זמן. 
יש ללוש את החומר מעט ולשטח עם כף היד בצורה שווה, לשים את הלייסטים משני צידי החומר ולגלגל את המערוך עליהם  (יש להרים מדי פעם את החומר לאוורור). בצורה זאת העובי יהיה אחיד ולא ירד את עובי הלייסט. 
עם סמרטוט לח אפשר לעבור ולהחליק את החומר ולסתום מפגעים (כמו סדקי יובש).  
אפשר לחתוך אותו כמו בצק, עם חותכני בצק או חותכנים לארגז החול. אנחנו יוצרים שבלונה על קרטון, מניחים על הדאס וחותכים סביבה עם סכין דקה לאומנות. אחרי החיתוך יש להחליק עם אצבע לחה טבולה במים, או סמרטוט לח. מניחים לייבוש של יומיים או יותר והופכים כדי שהצד השני יתייבש גם הוא. אם אתם רואים שבתחילת הייבוש החומר מתחיל להתעגל, תניחו עליו משהו כבד, אבל שלא ימעך את היצירה, רק ישמור על צורתה השטוחה , ההתייבשות תיקח יותר זמן. 
כשהחומר יבש אפשר לצבוע באקרילי, להדביק בדים ומפיות בטכניקת דקופאז' , לצבוע בטכניקת דיסטרסינג ואפילו להשתמש בטכניקת העברת תמונה ועוד כיד הדמיון. לא לשכוח בסוף למרוח לפחות 2 שכבות של לכה. 
וזה מה שיצרנו עם התובנות . 
אותיות : חתכנו סביב שבלונות שציירנו בעצמנו, צבענו באקרילי, את הנקודות יצרנו עם הצד השני של המכחול. עכשיו יש לנו שפע של צבעים על האותיות ואפשר ליצור אתם שלט של שם הילד.  

      דגים וציפורים                                                 
אבל לא רק לחדרי ילדים החומר הזה מתאים. כשאני עושה חיפוש באינטרנט, אני מוצאת שפע של רעיונות שבקלות יכולים לשמש אותנו בעבודה עם דאס ושומרת אותם אצלי בפינטרס 
כמו המובייל הזה מחנות מדליקה שנקראת Fine little day  ומתאים לרוח הזמן עם עיצובים גאומטריים. אבל יש עוד המון הדרכות שתוכלו למצוא כאן 
http://www.finelittleday.com/
באתר  crafts.tutsplus.com מצאתי הדרכה של  Eleanna Kotsikou משגעת, לבתים קטנטנים.  באמת אין הרבה מה להבין כי זאת הדרכה של צעד צעד עם המון תמונות ומה שלא תבינו תמיד אפשר לשאול . שימו לב שבהדרכה נמצאת הגזרה שאותה אתם צריכים להוריד, 
להדפיס ולהניח על חבילת דאס של 1 ק''ג    
הדרכה לבתי דאס
אנחנו החלטנו ליצור מזה חנוכייה נחמדה ומנוקדת שכל אחד יוכל לסדר אותה לפי ראות עיניו 

דאס יכול לשמש גם כעיטורים על רהיטים כגון עיטורי ברוק אלה מהבלוג thrift diving  

העיטורים נעשים בעזרת תבניות סילקון, אליהם דוחסים ומחליקים את הדאס. כשהדאס מקבל את הצורה הרצויה, מוצאים אותו מיד מהתבנית (לא מחכים לייבוש) וחותכים עם סכין יצירה את העודפים מסביב.
את ההדרכה בשלמותה, צעד אחר צעד, תוכלו למצוא בבלוג thrift diving . אין צורך בידיעת השפה, כי הצילומים מספקים את כל הידע הדרוש.
אם יש לכם עוד רעיונות, ממש אשמח לשמוע כי אהבתי את החומר הזה מאוד!
                                                                                                     בהצלחה